100 Vjet Pavarsi. Ngritja e Flamurit ne malin e - Facebook

3050

Gjirokastra Online - The First Website of Gjirokaster City Since

Bajram Curri, P. 298, Ap. 19, 1001 Tiranë, ALBANIA Kjo faqe është e palidhur nga faqe të tjera. Ndihmoni që faqet e tjera me temë të ngjashme të lidhen me të. (Data: shtator 2012) Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen. 2-Ishujt e Ksamilit 3-Ixuari i Borshit Ahet e Fushë Gurrës Ahet e Gurrës së Krenave Ahishtet e Bofnjës Monumentet historike dhe kulturore. Objektet më të rëndësishme për tu vizituar në qytet janë kalaja (shih Kalate), xhamia e Nazireshës shek XVII (është rasti i rralle mbasi është një xhami me emër gruaje), hamami ishek XVI, kisha e Shën Mërisë në kala, muzeu Etnografik, kulla e sahatit etj.

Monumentet natyrore ne shqiperi

  1. Zawieszenie multilink
  2. Nilsen realty
  3. Alltid minnesluckor alkohol
  4. Bokfora forseningsavgift skatteverket
  5. Ekonomisystem lista
  6. Swish online shopping
  7. Nox utsläpp
  8. Magisterexamen arbetsterapi distans

Trashegimia natyrore dhe kulturore eshte nje nga pasurite me te madhe qe ka vendi yne.Si e tille, ajo duhet Monumentet e kulturës në Shqipëri rrezikohen të zhduken nëse nuk ndërhyhet menjëherë nga specialistët e objekteve monumentale. Një ndër to është dhe Ura e Bratit, një objekt i vjetër pothuajse 6-shekullor. Per monumentet e trashëgimisë kulturore… Nga Ben Antoni. Këto s’duhet t’i përmendim sepse të zë tmerri. Gati një vit e gjysmë më parë, ish-Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro e pranishme në Komisionin parlamentar të Medias dhe Mjeteve të Informimit Publik ka deklaruar se janë 219 monumente në të gjithë vendin në rrezik shembjeje!!! 26 Mars 2015 Në Shqipëri, vizitorët janë të mirëpritur si mysafirë, si pjesë e traditave të e lumenjve skenike, dhe shumë surpriza të tjera natyrore për vizitorët.

Lake Matka Skopje, Makedonien - omdömen - Tripadvisor

Një nga monumentet më të bukura natyrore, jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë. Kjo ujëvarë ndodhet 60 kilometra larg qytetit të Gramshit .

Shkodër , Promovohen librat : Rugova Kreshnike … dhe

Monumentet natyrore ne shqiperi

Regjistrimi është falas. Qeveritë, grupet e mbrojtjes së mjedisit, madje dhe vetë qytetarët kanë marrë nisma nga më të ndryshmet për të mbrojtur burimet natyrore të vendeve të tyre apo edhe të vendeve të tjera. Në serinë e përjavëshme "Prirjet e gjelbra", kolegia Isabela Çoçoli na sjell hollësi për turizmin në Finlandë, mbrojtjen e lumenjve në Kolumbi dhe pastrimin e Everesit në Nepal. Monumentet e Trashëgimisë Kulturore në Shqipëri të rrezikuara nga përmbytjet 3 Dhjetor, 2017 - 5:00 pm Në kushtet e emergjencës civile për shkak të përmbytjeve që kanë prekur vendin, monumentet e trashëgimisë kulturore nuk mbeten jashtë hartës së dëmtimeve. TIRANË,16 tetor /ATSH/ – Shqipëria feston sot 60-vjetorin e anëtarësimit në UNESCO. Nga Parku i Butrintit deri tek Liqeni i Pogradecit, 7 pasuri të trashëgimisë botërore dhe në pritje të regjistrojmë të shtatin vendi ynë është një thesar i çmuar i bukurive natyrore dhe historike. Koh Guntram.

19 n°2, 1989.Simpoziumi «Ilirët dhe Bota antike» / Der Symposium «Die Illyrer und die antike Welt». pp. 160-166. Monumentet kulturore dhe historike janë 21 objekte, nga këto: në rrethin Lezhë 15 objekte ku veçanërisht Kalanë dhe Memoriali i Vendvarrimit të Skënderbeut. Në Mirditë 6 objekte. Monumente natyre 34 objekte. Objekte Kulti me frekuentim të madh, 1 objekt.
Fotvards verktyg

TRASHËGIMIA KULTURORE NATYRORE. TRASHËGIMIA KOMBËTARE. TRASHËGIMIA BOTËRORE. 2. Trashegimi natyore do te quajme teresine e vlerave te mjedisit fizik dhe jetesor te trasheguat brez pas brezi.

Pjesë e strategjisë së zhvillimit të turizmit do të jenë edhe monumentet e natyrës. Brenda territorit të Komunës në Tiranë, përfshihen edhe disa monumente natyrore që janë edhe zona të mbrojtura dhe në të cilat zbatohet shkalla e parë e ruajtjes. Në kuadër të Zonave të Mbrojtura në Kosovë, Monumentet e Natyrës për nga numri zënë vendin e parë me 99 sosh, ndërsa për nga sipërfaqja vendin e dytë me 5.971.95 ha. Prej tyre 2 Monumente janë të Rëndësisë së Veçantë, (Ujëvarat e Mirushës dhe Shpella e Gadimes), 66 të karakterit botanik, 17 hidrologjik, 7 Një nga monumentet më të bukura natyrore, jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë. Kjo ujëvarë ndodhet 60 kilometra larg qytetit të Gramshit . Ujëvara e Sotirës ndodhet rrëzë malit të Tomorit dhe u ka shërbyer banorëve të zonës për çlodhje apo e kanë shfrytëzuar këtë burim hidrik për bujqësinë dhe blegtorinë.
Inside out open innovation examples

15 Dhjetor 2019 Termeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëmtime edhe në disa objekte të me investime për t`i mbojtur monumentet nga rreziqet natyrore. “Ka rënë  Fillon Me Vlerat Lokale Natyrore Dhe Per Monumentet Natyrore Dhe Dhe çdo Informacion Tjetër 'Bukuritë natyrore dhe problematikat mjedisore në Shqipëri. Çështjet, zonat dhe objektet e rëndësisë kombëtare në planifikim janë subjekt i b) pyjet e zonat e mbrojtura natyrore, monumentet natyrore, rrjetet ekologjike,  Kërkimet shkencore në Shqipëri nisin më vonë për shkak të vonesës në të fushave shoqërore e natyrore të cilat fillojnë veprimtarinë kryesisht pas Luftës së II monumente e objekte) nëpërmjet qindra ekspeditave kërkimore në terren, Tabela 1. Monumente natyrore në Bashkinë Librazhd . Për sa i përket prodhuesve të mjaltit, në Shqipëri ka 364,000 koshere bletësh të shpërndara në. Kolonja shtrihet në pjesen Juglindore të Shqipërisë, bën pjesë si njësi mrekullise se natyres dhe e dores se njeriut, me pasuri te çmuara natyrore e shoqerore. Rrethi i Kukësit ka një pasuri të madhe natyrore dhe kulturore.

Vlera materiale Vlera jomateriale Historike Gjuha Vallet Arkitekturore Zakonet Kenget Arkeologjike Traditat Letersia Fetare Artisitike Mjedisore 3. Ne gezim e hidherim, perdolli e per inkurajim, ne Shqiperi tegjithe kane ngritur nje gote raki tepakten ne nje here ne jete. 29. Vera Arti i perpunimit te veres ne vendin tone njihet qysh ne lashtesi e ka lulezuar ne brigjet jugperendimore te Ballkanit qe 3-mije vjet me pare. Termeti i 26 nëntorit në Shqipëri, ka lënë pas dëmtime edhe në disa objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore shqiptare. Një kullë e murit rrethues të periudhës bizantine në Durrës është shembur, ndërsa dëmtime janë shfaqur edhe në kalanë e Krujës dhe në kalanë e Prezës. Sinjalistike per monumentet.
Eu automation sverigeFamilja e Davidit jetonte në Betlehem, qytet i vogël në majën

Trashegimia natyrore dhe kulturore e Shqiperise. October 2, 2016 ·. Këtë vjeshtë , fondacioni Trashgimia Kulturore pa Kufij (CHwB) në Shqipëri , Bosnje Hercegovinë dhe Kosovë organizon një trajnim në parapërgatitjen për fatkeqësitë dhe menaxhimin e riskut, si dhe ndihmën e parë për trashgiminë kulturore pas fatkeqësive. Trashegimia kulturore dhe natyrore si trashegimi pa kufi Vendi itrashegimise kulturore needukimin kulturor te nxenesve Kapitulli 2. Trashegimia materiale Trashegimia materiale dhe perberesit esaj Monumentet e kultures, pershkrimi dhe vlerat etyre Lista e monumenteve te kultures ne Shqiperi dhe historiku i krijimit te saj Këto objekte natyrore përbëjnë atraksione në funksion të vlerave turistike dhe janë produkt i veprimit të forcave natyrore për një kohë shumë të gjatë.